Tisztelt Partnerünk,
Az utóbbi napok történései hatására, egyre több vendéglátó egység bővíti szolgáltatását a kiszállítással. Ezúton szeretnénk felhívni a figyelmet az éttermi vendéglátó tevékenység házhoz szállítási tevékenységgel bővülő szolgáltatás feltételeiről:
- 1. A kialakult helyzetre tekintettel 48/2020. (III.19.) Kormányrendelet moratóriumot jelentett, ami azt jelenti, hogy a veszélyhelyzet idején meghatározott bejelentés és nyilvántartás nélkül végzett kereskedelmi tevékenység során kizárólag napi fogyasztási cikk és vendéglátó tevékenység keretében értékesített termék forgalmazható.
- 2. Azonban a Jó higiéniai gyakorlat betartása a tevékenység végzésénél mindenki számára kötelező érvényű, ezért pontokba szedtük a legfontosabb tudnivalókat:
- - Az élelmiszer nem közvetíti a koronavírust, de a csomagolóanyag felülete igen.
- - Az étel csomagolására kizárólag élelmiszer tárolására alkalmas csomagolóanyag / doboz használható:
- Élelmiszer tárolásra alkalmas a csomagolóanyag, ha:
- ● megnevezése egyértelműen élelmiszer csomagolásra utal, vagy
- ● a csomagoló anyagon vagy csomagoló edényen „élelmiszerrel érintkező” kifejezés szerepel, vagy
- ● a csomagolóanyag gyártója igazolja annak megfelelőségét, vagy
- ● az alábbi piktogrammal van ellátva:
- - A csomagoló anyag tárolása elkülönített, védett helyen történjen. A megbontott csomagolóanyag visszazárása, a szennyeződés megakadályozása miatt. Egyszerre 1 egység csomag legyen kibontva.
- Élelmiszert kiadagolni a szállítás előtt lehet.
- - A kiszállításhoz bármilyen gépjármű használható.
- - A kiszállításhoz Gasztroboxot (szállítóbox) kell használni. A gasztrobox napi szintű fertőtlenítő takarítása (alkoholos felületfertőtlenítés) szükséges. A gasztrobox konyha területére nem kerülhet be.
- - A gépjármű utas terét, az üvegfelületeket illetve a külső mosást heti egyszer; a rakteret (az a terület ahol az étel tárolása történik) naponta kell tisztítani-fertőtleníteni.
- - Kis motor esetén a doboz napi takarítása szükséges.
- - Lehetőség szerint a fogyasztó és futár se érintkezzen az étellel. Törekedjünk arra, hogy időben elkülönítve legyen az átadás (pl.: zacskóban a kilincsre akasztva).
- - Helyszínen történő fizetés esetén a futárnak: kesztyű és szájmaszk használata kötelező utána pedig kézfertőtlenítő használat szükséges.
- - Saját futár esetén: Futár pihenőt kell kijelölni. A kijelölt helyen kézmosó, hűtő (személyzeti étkezését szolgálja), asztal és szék biztosítása szükséges. Emellett egy erre a célra kijelölt WC. ( A vendég WC-t is használhatja.)
- - A futárnak szigorúan tilos a konyha területére belépni.
- - Nem saját futár esetén az ablakon keresztül kell átadni nejlonzacskóban a becsomagolt ételt, amit a futár a gasztrodobozba helyez. Utána kézmosás szükséges.
- - A futárnak minden nap tiszta munkaruha használata szükséges.
- - Az étel csomagolásán fel kell tüntetni, hogy az ételek frissen készülnek, az azonnal el nem fogyasztott ételt hűtve kell tárolni (0-5°C), max. 24 órán belül elfogyasztandók. Fogyasztás előtt a biztonságos hőkezelést kell alkalmazni, azaz az étel minden pontján a maghőmérséklet eléri vagy meghaladja a 75° C-ot (pl.: 600 W teljesítményen 4 perc után).
- 3. A vészhelyzetet követően 15 napon belül szükséges a bejelentés, ha későbbiekben is folytatni kívánják a tevékenységet.
- 4. Az egység külön engedélyében meghatározott élelmiszerek forgalomba hozatal helyét szükséges kiegészíteni a házhoz szállítás tevékenységgel. Amennyiben eddig a külön engedélyben az került feltüntetésre, hogy „meleg, hideg étel forgalmazása, amelyek forgalomba hozatala az előállítás helyén történik”, szükséges a külön engedély módosítása/ kiegészítése a „forgalomba hozatal házhoz szállítással történik a végső fogyasztó részére” tevékenységgel.
- 5. A bejelentés helye: az élelmiszer-vállalkozó tevékenység helye szerinti illetékes élelmiszerbiztonsági- és állategészségügyi hatáskörben eljáró hivatal.
Gyenesdiás, 2020. 03. 20.
Bődi Levente
Élelmiszerbiztonsági Tanácsadó Kft. ügyvezetője.